English French German Italian Norwegian Polish

Kozin (niem. Gut Cosemühl/Kosemühl) to osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Czarna Dąbrówka przy trasie drogi wojewódzkiej nr 212. Wieś jest częścią składową sołectwa Kozy.

Najpierw był to Gloddow (1628) i ta nazwa pochodziła od nazwy osobowej Głód lub rzeczownika pospolitego głód; obecnie nazwa topograficzna z formantem -in od nazwy miejscowości Koza (dziś Kozy k. Mikorowa). Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1305 roku.
Pod koniec XIX stulecia w Kozinie zwanym wówczas Kozińskim Młynem. osiedlili się katoliccy Kaszubi przybyli z okolicy Kartuz. Po wytyczeniu nowych granic najbliższy dla mieszkańców Kozina kościół katolicki znajdował się w Lęborku.
Szczególnie nieprzychylną postawę względem Kaszubów przejawiał ówczesny zarządca Kóz i Kozina - radca handlowy Schlieker. Dopiero w roku 1931 udało się katolikom wybudować wspólny dla Kozina i Kóz kościół filialny. Ze względu na postawę właściciela stanął on na śródleśnym wzgórzu - ponad 3 km od wsi.

Cmentarz.

Dawny cmentarz ewangelicki położony jest przy drodze głównej do Czarnej Dąbrówki, w oddaleniu około 400 metrów na południe od zabudowań Kozina. Usytuowany jest na terenie wznoszącym się od strony drogi.
Ewangelicka nekropolia powstała w XIX wieku, a jej ogólna powierzchnia wynosi około 0,45 ha. Mniej więcej do roku 1945 cmentarz funkcjonował jako ewangelicki, a po wojnie został przemianowany na katolicki.
Obecnie teren cmentarza został powiększony. Widoczny fragment kamiennego ogrodzenia od strony drogi jest jedną z nielicznych pozostałości po dawnej nekropolii.
Dziś na jego terenie odnajdziemy ledwie około siedmiu nagrobków niemieckich, które się tam zostały. Jedne są w nie najgorszym stanie, inne zaniedbane i trudno odczytać inskrypcje na kamiennych krzyżach bądź postumentach. W części ''dziecięcej'' widać wiele kamiennych płyt porozrzucanych w nieładzie oraz kilka ewidentnie starych krzyży. Brak jednak na nich jakichkolwiek widocznych inskrypcji, stąd trudno określić z jakiego okresu pochodzą.

Niedaleko najstarszych nagrobków znajduje się też ołtarz polowy, którego podstawę stanowi kamień z wyżłobionym herbem rodu von Zitzewitz i widoczną datą 1802.
Orientacja nagrobków na cmentarzu: wschód-zachód.
Ogólnie najstarsze nagrobki są w złym stanie. Tylko kilka z nich posiada dobrze widoczne płyty inskrypcyjne. Reszty nie da się odczytać.
Przy wejściu na cmentarz widać nie tylko pozostałości kamiennego ogrodzenia, ale ma się wrażenie, że znajdują się tam również zniszczone fragmenty nagrobków.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Sport

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Kolizja drogowa na
12 października 2021 roku około godziny 12.30 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
8 października 2021 roku około godziny 21.15 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Ryby na drodze!
22 września 2021 r. o godzinie 15:02 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Wypadek autobusu na
W dniu 20 września 2021 roku o godzinie 7:30. Nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Akcja Zaszczep się z OSP
Udało się !! Dwa dni mobilnych punktów szczepień z OSP i 50 osób zaszczepionych. Trzy tyś zł dla ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj1319
WczorajWczoraj1661
W tym tygodniuW tym tygodniu10640
W tym miesiącuW tym miesiącu27367
OgółemOgółem1922079

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk