English French German Italian Norwegian Polish

Niewiele zapewne młodych mieszkańców naszego rejonu wie, że w Dolinie Jadwigi przed wojną mieściła się Placówka Straży Granicznej a w latach powojennych przez kilka lat funkcjonowała szkoła do której uczęszczali uczniowie między innymi z Rokicin i okolic!

Placówka Straży Granicznej

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku. Placówka Straży Celnej „Gowidlin” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Sierakowice” z Inspektoratu SC „Kościerzyna”.

Rozkazem nr 2 z 19 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Sierakowice”. Placówka Straży Granicznej I linii „Wilhelminental” znalazła się w jego strukturze.

Rozkazem nr 12 z 10 stycznia 1930 roku w sprawie reorganizacji Pomorskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski ustalił nową organizację komisariatu.

W rozkazie nie wymienia się placówki SG I linii „Wilhelminental”. Występuje Placówka Straży Granicznej I linii „Dolina Jadwigi”. Rozkazem nr 3 z 27 lipca 1936 roku w sprawach reorganizacji placówek i zmian przydziałów, komendant Straży Granicznej płk Jan Gorzechowski zmienił nazwę placówki I linii „Dolina Jadwigi” na „Gowidlino”.

 

Punkt szkolny w Dolinie Jadwigi

Punkt szkolny w Dolinie Jadwigi został zorganizowany we wrześniu 1963 r. Izba lekcyjna mieściła się w budynku po byłym Urzędzie Celnym i pozbawiona była stałego pieca. W budynku tym mieszkały jeszcze dwie rodziny – nie związane ze szkołą.

Tymczasowe orzeczenie, I-5/2235/64 z dnia 14.06.1964 r. określa miejscowość Dolina Jadwigi jako siedzibę tymczasową szkoły ogólnokształcącej stopnia podstawowego z tymczasowym obwodem, do którego włączone zostają z gromady Gowidlino miejscowości: Dolina Jadwigi oraz część Gowidlino wybudowanie oraz z gromady Rokity – miejscowości Rokiciny. Dzieci z tego obwodu, uczniowie klas V, VI, VII uczęszczać będą do szkoły zbiorczej w Rokicinach.

Zaś orzeczenie w sprawie organizacji punktu filialnego w Dolinie Jadwigi z dnia 15.08.1973 r. określa że w Dolinie Jadwigi organizuje się punkt filialny SP w Gowidlinie, do którego obwodu włączone zostają z gminy Sierakowice miejscowości – Gowidlino wybudowanie, część z gminy Rokity – miejscowość Rokiciny. Punkt filialny realizował program klas I-IV. Dzieci z obwodu – uczniowie klas V-VIII mieszkające w miejscowości Gowidlino wybudowanie uczęszczały do SP w Gowidlinie zaś mieszkające w Rokicinach do SP w Rokitach.

Szkoła w Dolinie Jadwigi została zlikwidowana z dniem 21 sierpnia 1978 r. na podstawie uchwały nr III/3/78 z dnia 1 czerwca 1978 r. Gminnej Rady Narodowej w Sierakowicach. Uczniowie klas I-IV obowiązek szkolny realizować będą w SP w Gowidlinie.

Obecnie w budynku po byłej szkole mieszka kilka osób.

Komentarze  

0 #1 Dolina JadwigiMarcin Wozniak 2021-05-13 17:43
Dzien dobry,

moj dziadek urodzil sie i mieszakl na Dolinie Jadwigi - Zygmunt Wozniak(ur. 1928). Tam tez mieszakal moja prababcia Minna Wozniak z domu Kistowska. Czy moglbym prosic to szkolne zdjecie w lepszej jakosci na maila?
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Wypadek drogowy na
W sobotę 11 listopada około godziny 15:30 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...
Pożar domku letniskowego
W dniu 12 czerwca 2023 roku około godziny 18.45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru ...
Wypadek drogowy na
Dziś tj. 13 maja 2023 roku około godziny 4.00 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
Dnia 8 maja 2023 roku około godziny 18:25 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek na trasie Rokity
2 marca 2023 roku około godziny 9.00 nasza jednostka OSP została zadysponowana do groźnego wypadku ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj273
WczorajWczoraj434
W tym tygodniuW tym tygodniu3826
W tym miesiącuW tym miesiącu707
OgółemOgółem2729513

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk