English French German Italian Norwegian Polish

Spotkanie z Dietetyczką

Paź 25, 2016 Hit: 27579
Spotkanie z Dietetyczką

Dnia 25 października 2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Rokitach odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu  „Aktywny senior = szczęśliwy senior” realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Podczas dzisiejszego spotkania pani dietetyczka przedstawiła zarys kilku bardzo dokuczliwych chorób wieku podeszłego, to jest problem z ciągłymi zaparciami i choroby układu krążenia.

Pani dietetyczka wyjaśniła wszystkim że zaparcia mogą być objawem poważnej choroby, a same też mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego problem ten powinno się konsultować z lekarzem.

Nasze zaniepokojenie powinna wzbudzić zwłaszcza nagła zmiana rytmu wypróżnień bez wyraźnej przyczyny, w tym pojawienie się zaparć. Może to być bowiem objaw nowotworu jelita grubego, podobnie jak krwawienia z odbytu i nieuzasadniona utrata masy ciała.

Sygnałem ostrzegawczym może być też zmiana wyglądu kału, np. jego kształtu, która może się wiązać z przewężeniem światła jelita na skutek nacieku nowotworowego. Ponadto, do wizyty u lekarza powinny nas skłonić zaparcia, które utrzymują się przewlekle i nie ustępują mimo modyfikacji stylu życia, w tym diety.

Ponadto dietetyczka przybliżyła wszystkim słuchaczom choroby układu krążenia, czyli układu krwionośnego, który jest odpowiedzialny za transportowanie krwi, a wraz z nią tlenu i składników odżywczych do wszystkich komórek naszego organizmu.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, ale także w wielu innych krajach świata. Zapadalność na te schorzenia wzrasta, zwłaszcza u mężczyzn w średnim wieku.

Niewydolność krążenia najczęściej jest wynikiem nieprawidłowej pracy serca. Jego dysfunkcja może doprowadzić do niedokrwienia narządów, a dalej do ich niewydolności, lub do obrzęku płuc, co jest stanem zagrożenia życia.

Niewydolność krążenia to stan, w którym do narządów dociera niewystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. Niewydolność krążenia najczęściej jest skutkiem nieprawidłowej pracy serca (niewydolność krążenia pochodzenia sercowego), choć czasem przyczyny niewydolności krążenia nie są związane z funkcjonowaniem tego narządu (niewydolność krążenia pochodzenia obwodowego). W zależności od szybkości narastania objawów, wyróżnia się ostrą (nagłą i szybko postępującą) i przewlekłą (nasilająca się stopniowo) niewydolność krążenia.

Na koniec pani dietetyczka przedstawiła wszystkim sposoby na uniknięcie tych chorób, to jest odpowiednie odżywianie się w dietetyczne potrawy, picie dużo wody oraz odpowiednie ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu.

 

Następne spotkanie odbędzie się 8 listopada 2016 roku o godzinie 16.30 w Świetlicy Wiejskiej w Rokitach. Serdecznie Zapraszamy.

Czytany 27579 razy
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Komentarze  

0 #1 Spotkanie z DietetyczkąShani 2017-04-06 10:05
Zagadnienie ciekawe, artykuł doskonałe przedstawia wszelkie kwestie
związane z tematem. Jedynie brak mi opinii autora.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Sport

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Kolizja drogowa na
12 października 2021 roku około godziny 12.30 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
8 października 2021 roku około godziny 21.15 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Ryby na drodze!
22 września 2021 r. o godzinie 15:02 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Wypadek autobusu na
W dniu 20 września 2021 roku o godzinie 7:30. Nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Akcja Zaszczep się z OSP
Udało się !! Dwa dni mobilnych punktów szczepień z OSP i 50 osób zaszczepionych. Trzy tyś zł dla ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj1309
WczorajWczoraj1661
W tym tygodniuW tym tygodniu10630
W tym miesiącuW tym miesiącu27357
OgółemOgółem1922069

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk