English French German Italian Norwegian Polish

Profilaktyka Urazowa i Ćwiczenia Rozluźniające

Lis 08, 2016 Hit: 1820
Profilaktyka Urazowa i Ćwiczenia Rozluźniające

W listopadzie 2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Rokitach odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu  „Aktywny senior = szczęśliwy senior” realizowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Podczas dzisiejszego spotkania pani rehabilitantka przedstawiła prezentacje multimedialną dotyczącą profilaktyki urazowej.  

Rehabilitantka mówiła że liczne starcze choroby degeneracyjne zwiększają ryzyko nieszczęśliwych upadków. Dlatego na starość częściej, niż w młodości potykamy się i doznajemy urazów zagrażających niebezpiecznymi powikłaniami dla zdrowia i życia.

Dla dużej grupy osób starszych upadki są najbardziej niepokojącym objawem starzenia się, wyzwalającym strach przed poważnym urazem i utratą samodzielności. Z medycznego punktu widzenia, upadek, to zdarzenie polegające na nagłej, niezamierzonej zmianie pozycji ciała, w wyniku utraty równowagi (bez udziału sił zewnętrznych) w czasie chodzenia lub wykonywania innej czynności. Ta prosta definicja kryje setki tysięcy indywidualnych dramatów.

Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn utraty sprawności przez osoby starsze, a jak wiemy z doświadczenia, czasem wystarczy jeden upadek, by życie osoby starszej oraz jej opiekunów uległo diametralnej odmianie. Pomimo, iż dzieci i ludzie młodzi przewracają się częściej niż osoby starsze, właśnie w tej ostatniej grupie wiekowej upadki są poważnym problemem społecznym, pociągającym za sobą istotne skutki medyczne i ekonomiczne. Niestety populacja ludzi w podeszłym wieku cechuje się największą niepełnosprawnością oraz śmiertelnością w następstwie upadków. Warto nadmienić, iż faktycznie, ryzyko upadku zwiększa się wraz z wiekiem.

Do większości upadków dochodzi podczas wykonywania tak prostych czynności jak np. wstawanie, siadanie, pochylanie się czy chodzenie. Zaledwie ok. 5 proc. upadków zdarza się w czasie czynności potencjalnie niebezpiecznych, jak wchodzenie po drabinie lub czy uprawianie sportu. Upadki, które nie kończą się poważnymi urazami, często prowadzą do rozwoju zespołu poupadkowego (unieruchomienia) i w konsekwencji do pogorszenia się sprawności fizycznej i psychicznej. Należy dodać, że upadki są powodem około 40 proc. przyjęć pacjentów do domów opieki.

Na zakończenie dzisiejszego spotkania rehabilitantka, zaprezentowała wszystkim ćwiczenia wzmacniające i rozluźniające mięśnie. Ćwiczenia te mają na celu wzmocnić organizm przed ewentualnym urazem.

Czytany 1820 razy
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Sport

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Kolizja drogowa na
12 października 2021 roku około godziny 12.30 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
8 października 2021 roku około godziny 21.15 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Ryby na drodze!
22 września 2021 r. o godzinie 15:02 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Wypadek autobusu na
W dniu 20 września 2021 roku o godzinie 7:30. Nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Akcja Zaszczep się z OSP
Udało się !! Dwa dni mobilnych punktów szczepień z OSP i 50 osób zaszczepionych. Trzy tyś zł dla ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj1309
WczorajWczoraj1661
W tym tygodniuW tym tygodniu10630
W tym miesiącuW tym miesiącu27357
OgółemOgółem1922069

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk