English French German Italian Norwegian Polish

Odpust Św. Andrzeja Boboli

Maj 07, 2023 Hit: 479
Odpust Św. Andrzeja Boboli

W wtorek, 16 maja przypada wspomnienie patrona Polski i naszej parafii - Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. W naszej parafii msza odbędzie się o godzinie 18.00.

Odpust parafialny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w każdej parafii, świętem wspólnoty, jaką ona tworzy. Żeby lepiej przygotować się do odpustu zapraszamy wszystkich na Adorację, która odbędzie się w sobotę 13 maja po mszy niedzielnej i będzie trwała do godz. 22.00.

Skrócona sylwetka Andrzeja Boboli

16 maja  w 1657 roku Andrzej Bobola, jezuita i misjonarz, autor tekstu ślubów lwowskich króla Jana Kazimierza, poniósł śmierć męczeńską za wiarę. Zginął w Janowie Poleskim, zamordowany przez oddział Kozaków. Został beatyfikowany w 1853 roku przez papieża Piusa IX, a kanonizowany – przez Piusa XI w 1938 roku. W tym roku przypada 366. rocznica jego śmierci.

 

Święty Andrzej Bobola żył na przełomie XVI i XVII wieku, w epoce toczących się w Europie wojen religijnych. Od 1642 do 1646 roku prowadził działalność ewangelizacyjną w Pińsku, potem znów wyjechał do Wilna i od 1652 ponownie przebywał w Pińsku. Był kaznodzieją w kościele Świętego Stanisława oraz misjonarzem Pińszczyzny. Był człowiekiem głębokiej modlitwy, praktykującym ascezę i wyrzeczenia. Jego działalność ewangelizacyjna wzbudzała sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków, wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. W maju 1657 roku na Janów Poleski, gdzie pracował napadli Kozacy, którzy dopuścili się rzezi katolików i Żydów. 16 maja 1657 roku jezuita został ujęty, poddany torturom i zamordowany przez oddział kozacki. Beatyfikowany w 1853 roku przez papieża Piusa IX, został kanonizowany przez Piusa XI w 1938r.

 

W 2002 roku Andrzej Bobola został ogłoszony patronem Polski. Jest kolejnym, drugorzędnym patronem naszego kraju, czczonym na równi ze Świętym Stanisławem Kostką. Głównymi patronami Polski są Najświętsza Maria Panna Królowa Polski oraz święci biskupi i męczennicy – Wojciech i Stanisław.

 

Czytany 479 razy
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Pożar domku letniskowego
W dniu 12 czerwca 2023 roku około godziny 18.45 nasza jednostka została zadysponowana do pożaru ...
Wypadek drogowy na
Dziś tj. 13 maja 2023 roku około godziny 4.00 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
Dnia 8 maja 2023 roku około godziny 18:25 nasza jednostka została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek na trasie Rokity
2 marca 2023 roku około godziny 9.00 nasza jednostka OSP została zadysponowana do groźnego wypadku ...
Wypadek drogowy na
Dziś tj. 25 lutego 2023 około godziny 18.20 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj253
WczorajWczoraj567
W tym tygodniuW tym tygodniu4745
W tym miesiącuW tym miesiącu22625
OgółemOgółem2687488

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk