English French German Italian Norwegian Polish

Pomoc dla brata mieszkanki Mydlity - Pokonajmy Nowotwory Krwi

Gru 20, 2016 Hit: 4597
Pomoc dla brata mieszkanki Mydlity - Pokonajmy Nowotwory Krwi

Jako strażak ochotnik wiele razy służył pomocą - teraz sam jej potrzebuje. 36-letni Paweł Marcinski zachorował na białaczkę. Rodzina apelują o pomoc - w tej chwili potrzebna jest krew. W dalszej kolejności poszukiwany będzie dawca szpiku kostnego.

Pobierz załącznik:

Mam na imię Paweł, od urodzenia mieszkam w Mojuszu. Mam cudowną rodzinę - kochającą żonę Justynę oraz dwóch wspaniałych synów. Do tej pory spełniałem się zawodowo jako kierowca, co dawało mi satysfakcję z wykonywanej pracy.

Jako strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Mojuszu zawsze niosłem pomoc ludziom w potrzebie. Pomaganie innym na służbie to moja duma, zaszczyt oraz pasja.

Niestety w połowie listopada moje życie wymknęło się spod kontroli. Zaledwie w ciągu kilku dni zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę limfoblastyczną. Niedawno zostałem zakwalifikowany do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. Jest to jedyna szansa na powrót do zdrowia dla mnie i innych chorych. Chcę żyć! Mam tyle do zrobienia! Pomóż mi i innym pacjentom w naszej walce. Proszę, zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku! - Paweł, 36 lat.

Rejestracja jako potencjalny dawca to przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza i pobranie wymazu w wewnętrznej strony policzka który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Faktycznym dawcą zostaniesz wtedy, gdy okaże się, że posiadasz takie same cechy zgodności antygenowej, jak chory pacjent.

Rejestracja dawców szpiku odbędzie się także w niedzielę 8 stycznia 2017 roku w jednostce OSP Mojusz w godzinach od 9:30 d0 16:00

Chory na białaczkę dostaje szansę na nowe życie, kiedy dochodzi do przeszczepu komórek macierzystych od zgodnego genetycznie, niespokrewnionego dawcy. Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej - stosowane w ok. 80% przypadków

  • Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji.
  • Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne.
  • Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu przedramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu.
  • Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 3-4 godziny.
  • Metoda ta znana jest na świecie od 1998 roku. Według obecnego stanu badań ryzyko wystąpienia odległych w czasie efektów ubocznych jest nieznane.

Pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej - stosowane w ok. 20% przypadków

  • Od znajdującego się pod narkozą Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. jednego litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. dwóch tygodni.
  • Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy.
  • Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

Decyzja o wyborze jednej z powyższych metod pobrania komórek macierzystych uzależniona jest od stanu zdrowia Pacjenta oraz od decyzji jego lekarza prowadzącego. W miarę możliwości brane są pod uwagę preferencje Dawcy.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/lprocent.

 

Czytany 4597 razy
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

POLECAMY

Losowe Zdjęcia

Koło Gospodyń

Facebok

Parafia

Polecane Video

OSP Rokity

Kolizja drogowa na
12 października 2021 roku około godziny 12.30 nasza jednostka OSP została zadysponowana do wypadku ...
Wypadek drogowy w
8 października 2021 roku około godziny 21.15 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Ryby na drodze!
22 września 2021 r. o godzinie 15:02 nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Wypadek autobusu na
W dniu 20 września 2021 roku o godzinie 7:30. Nasza jednostka OSP Rokity została zadysponowana do ...
Akcja Zaszczep się z OSP
Udało się !! Dwa dni mobilnych punktów szczepień z OSP i 50 osób zaszczepionych. Trzy tyś zł dla ...

Nasze Imprezy

Statystyki

DzisiajDzisiaj20
WczorajWczoraj1763
W tym tygodniuW tym tygodniu1783
W tym miesiącuW tym miesiącu41259
OgółemOgółem1935971

Ten serwis internetowy korzysta z plików "cookies" (tzw. "ciasteczek") i podobnych technologii. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Brak zmiany ustawień oznacza zgodę na zapisywanie plików cookies na Twoim dysku To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk